7 najzaujímavejších opustených miest sveta
O niektorých miestach sa hovorí, že tam líšky dávajú dobrú noc. O niektorých, že je to miesto duchov. V niektorých miestach však už ani duchovia nežijú.
Balestrino (Taliansko)
Obyvatelia starovekého Balestrina, ktorého vznik sa datuje v 11. storočí, si žili pokojným životom, pestovali olivovníky a tešili sa z krásneho mesta. V roku 1887 postihlo mesto veľké zemetrasenie, ktoré neprežila veľká časť z jeho 800 obyvateľov. Zemetrasení bolo ešte niekoľko a tí, ktorí prežili, v Balestrine už nechceli ostať. Postupne mesto v priebehu šesťdesiatich rokov opustili všetci obyvatelia a od roku 1953 v Balestrine nikto oficiálne nebýva.
Craco (Taliansko)
Craco je naozaj historická pamiatka. Založil ho arcibiskup Arnaldo v roku 1060. Zapáčilo sa mu na skalnatom kopci, usadil sa tam a postupne si okolo jeho kláštora postavalo domy až 2000 obyvateľov. Toľko ich tu bolo v roku 1891. Potom však dostali zajačie úmysli a do roku 1922 odišlo skúsiť šťastie do Ameriky až 1300 nespokojných Talianov. Napriek tomu, že ich nasledovali ďalší susedia, populácia rástla až do roku 1963. Vtedy si svojich päť slivák zbalilo zostávajúcich 1800 obyvateľov, ktorým už liezli na nervy časté zemetrasenia, zosuvy pôdy a aj zlé podmienky pre poľnohospodárstvo a odišli do vedľajšej dediny Craco Peschiera.
Bodie (Kalifornia)
Baníci si založili mestečko Bodie v roku 1876 a o štyri roky už malo vyše 10.000 obyvateľov! Hlavnú cestu lemovalo 65 saloonov a malo aj čínsku štvrť s niekoľkými stovkami Číňanov, snívajúcich svoj americký sen. Prírodné zdroje sa však vyčerpali a ľudia nemali z čoho žiť. Zbalili si svoje veci a z mesta odišli. Poslední mu zamávali v roku 1962. Z mesta sa stal štátny Historický park, kam chodia turisti na návštevu do prázdnych domov obzerať dobové zariadenie, obzerajú navždy zaparkované autá a nakúkajú do saloonov, v ktorých kovboji posilnení nepančovanou whisky tasili svoje kolty.
Gunkajima (Japonsko)
Japonsko má až 505 neobývaných ostrovov. Jedným z nich je Hashima, alebo aj Gunkan-jima, čo v preklade znamená Ostrov vojnových lodí. Unikátnym sa stal vďaka firme Mitsubishi. Jej vedenie na prelome 19. a 20. storočia plánovalo obnoviť ťažbu uhlia ako dôležitej japonskej komodity a povedalo si, že Gunkanjima je ideálne miesto pre život. V roku 1916 začali na ostrove vyrastať obrovské betónové budovy, vedľa ktorých by naše paneláky vyzerali ako hračky z Lega. Hustotou obyvateľstva približne 139 000 ľudí na kilometer štvorcový sa radilo k najobývanejším miestam na svete. Spoločnosť sa rozrastala až do roku 1959, keď ťažbu uhlia vystriedala ťažba ropy a uhoľné bane boli zatvorené. Nezamestnaní obyvatelia sa presťahovali, kam sa dalo. V súčasnosti je celý ostrov uzatvorený, aby na návštevníkov niečo nespadlo, pretože by to mohol byť aj celý panelák. Keďže filmári sa nezastavia pred ničím, nakrútili tu v roku 2003 film Battle Royale II a odohráva sa tu aj populárna ázijská vražedná videohra Killer7. Japonci, ktorí zarobia všade, plánujú rekonštrukciu ostrova a vytvorenie bezpečných turistických chodníkov.
Katoli World (Taiwan)
Miesto ako stvorené na horor! Chýbajú už iba zombie v podobe ryšavých šašov s rozmazaným makeupom, bezcieľne sa motajúci v obrovských topánkach po kolotočovom parku. Zábava sa tu skončila v utorok 21. septembra 1990, hoci práve na tomto mieste neumrel nik, nakoľko v utorok bolo zatvorené. Zemetrasenie, ktoré v ten deň vzniklo, si vyžiadalo životy tisícov obetí v okolí parku. Ten je teraz celý zarastený tropickými rastlinami, ktoré sa hadia cez zvyšky atrakcií pokryté hrdzou a blatom. Práve vďaka kolotočom pôsobí toto opustené miesto omnoho depresívnejšie ako ostatné opustené lokality. Aj napriek tomu však poslúžilo ako námet peknej animovanej rozprávky Cesta do fantázie.
Varosha (Cyprus)
Až do roku 1974 sa tu na plážach vyhrievali polonahotinky v bikinkách, ktoré opaľovali fúzatí Nemci a grécki fešáci so zarastenými hruďami. V hoteli si potom dali...drink a užívali si všetky vymoženosti modernej turistickej destinácie. Až kým do Varoshe neprišli Turci. Nie ako turisti v autobusoch, ale tak podobne ako Rusi v šesťdesiatomôsmom k nám. Možnože sa aj nimi inšpirovali, kto vie? Ako z histórie vieme, kam prišli Turci, tam toho veľa nezostalo a tak tomu bolo aj tu. Gréci v duchu hesla „múdrejší ustúpi" pobrali najnutnejšie veci a išli inváziu prežiť k babkám a svokrám v domnienke, že nebude trvať dlho. Nuž, trvá dodnes a Turci sa pred Grékmi poistili ostnatým drôtom a inými zábranami. Na plážach sa vyhrievajú korytnačky, pavúky a sem - tam nejaká morom vyhodená ryba. Súčasná grécka aj turecká vláda rokujú o možnosti obnovenia destinácie. Údajne by mala byť pre cestovný ruch obnovená v roku 2010.
San Zhi (Taiwan)
Miesto pôsobí ako budúce sídlisko mimozemských civilizácií, či ako parkovisko medzigalaktických približovadiel. Na čom fičali architekti pri navrhovaní budov sa nedozvieme. Ľudia sa chodili pozerať na tie čudá asi ako kedysi Slováci na UFO na Moste SNP. Veď to ani nebolo plánované pre rádových očumovačov, ale pre očumovačov z horných desaťtisíc. Iba tí (možno) vedeli oceniť praktickosť konštrukcií, ktoré boli nenáročné na výrobu, dopravu aj zostavenie a súčasne poskytovali množstvo priestoru svojim obyvateľom. Investori sa však prepočítali, peniaze sa minuli a okrem toho robotníkov postihovali zvláštne nehody. Čím viac bolo mŕtvych robotníkov, tým menej sa chcelo tým ešte živým pracovať. Čudesné legendy, ktoré sa okolo projektu vďaka záhadným úmrtiam vytvorili zabraňujú pokračovaniu v budovaní tohto zvláštneho architektonického úkazu.